Πρόσκληση στην έκθεση «ΤΑ ΕΠΑΛ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ» (Μάιος 2019)

Το Εργαστηριακό Κέντρο Χαλκίδας (Ε.Κ) σε συνεργασία με τα ΕΠΑΛ της Χαλκίδας διοργανώνουν  από 14 έως και 16 Μαϊου 2019 (9:00-14:00 και 16:00-21:30) έκθεση μαθητικών έργων με τίτλο «Τα ΕΠΑΛ της Χαλκίδας δημιουργούν», στο ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΠΙΤΙ στη Χαλκίδα.

Στόχος της έκθεσης είναι η δημοσιοποίηση και ανάδειξη στο ευρύ κοινό του σύγχρονου Επαγγελματικού Λυκείου και των θεσμικών αλλαγών που υλοποιήθηκαν και που αφορούν την αναμόρφωση της δομής του, τη διεύρυνση της πρόσβασης των μαθητών/-τριών των ΕΠΑ.Λ σε ΤΕΙ και σε Πανεπιστήμια, την θεσμοθέτηση του «Μεταλυκειακού Έτους – Τάξης Μαθητείας» για αποφοίτους ΕΠΑ.Λ. καθώς και την καθολική εφαρμογή του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή για τα ΕΠΑ.Λ.».

Η έκθεση απευθύνεται κυρίως σε μαθητές/-ήτριες των Γυμνασίων και της Α? τάξης Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου καθώς και σε αποφοίτους Λυκείων, σε εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε γονείς που ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές δυνατότητες που προσφέρονται στους μαθητές/-ήτριες των Επαγγελματικών Λυκείων, σε αποφοίτους των Επαγγελματικών Λυκείων που ενδιαφέρονται να εγγραφούν στο «Μεταλυκειακό Έτος – Τάξη Μαθητεία», σε οργανισμούς και φορείς Δημοσίου και Ιδιωτικού τομέα, σε κοινωνικούς φορείς  και στους κοινωνικούς εταίρους που εμπλέκονται στο πρόγραμμα της μαθητείας καθώς και στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Θα χαρούμε να σας υποδεχτούμε στην έκθεση.