Εκπαιδευτική Επίσκεψη | Έκθεση ζωγραφικής του Γιώργου Γατόπουλου, με θέμα ?Όμορφη Πόλη? – 7.11.2017

Την Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2017 ο τομέας Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής του 1ου ΕΠΑΛ Χαλκίδας επισκέφθηκε την έκθεση ζωγραφικής του Χαλκιδέου Γιώργου Γατόπουλου, με θέμα ?Όμορφη Πόλη? που θα λειτουργήσει μέχρι τις 8 Νοεμβρίου, στην ισόγεια αίθουσα ?Αριστοτέλης? του Δημαρχείου Χαλκίδας.

Οι μαθητές άνοιξαν τα πανιά τους για να ταξιδέψουν στη Χαλκίδα του χθες, σε αυτήν την «Όμορφη πόλη» που ίσως έχει ξεχαστεί αλλά σίγουρα  ξαναζωντανεύει μέσα από τις νοσταλγικές δημιουργίες του Χαλκιδέου ζωγράφου, ο οποίος για 5 χρόνια ζωγράφιζε την Χαλκίδα. Επίσης, οι μαθητές  εντυπωσιάστηκαν από την ρεαλιστική απεικόνιση των διατηρητέων κτιρίων και των τοπίων αλλά στεναχωρήθηκαν για τα κτίρια που δεν υπάρχουν πια.

Θερμά συγχαρητήρια στον ζωγράφο Γιώργο Γατόπουλο και σε όσους συνέβαλαν στην πραγματοποίηση της έκθεσης.

.